Соопштенија
Заев да покрене иницијатива за единствен македонски став за името PDF Печати Е-пошта
Четврток, 16 . 11 . 2017

Народно движење за Македонија ja поздравува вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев дека владата на СДСМ се обидува да изгради национален консензус за името иако во реалноста таков обид досега немало.

Повеќе...
 
СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ да се вразумат и да престанат да ја изложуваат земјата на потсмев PDF Печати Е-пошта
Среда, 15 . 11 . 2017

Народно движење за Македонија силно ги осудува секојдневните расправи меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и за прашања од национално значење за Македонија и Македонците.

Повеќе...
 
За кое балансирано медиумско покривање зборуваат Џес Бејли и Одри Гловер PDF Печати Е-пошта
Среда, 01 . 11 . 2017

Народно движење за Македонија ги смета за бесрамна измислица соопштенијата на Мисијата на ОДИХР и Амбасадата на САД дека изборите биле компетитивни и демократски со обезбеденото балансирано покривање од медиумите на сите учесници во изборната кампања.

Повеќе...
 
На прослава во Старо Нагоричане PDF Печати Е-пошта
Четврток, 26 . 10 . 2017

Прослава, НДМ
Старо Нагоричане, сабота, 21 октомври 2017

Во духот на македонската традиција, претседателот на партијата проф. д-р Јанко Бачев со сопартијците го прослави влезот на Народно движење за Македонија во советот на општина Старо Нагоричане.

Повеќе...
 
Владата на СДСМ да престане со смислените провокации спрема Русија PDF Печати Е-пошта
Недела, 22 . 10 . 2017

Народно движење за Македонија ја повикува владата на СДСМ да престане со смислените провокации кон Русија со цел да испровоцира промена на руската позиција за уставното име налик на нервозната реакција на Србија и на тој начин во пресрет на непристојниот пазар - влез во НАТО и преговори со ЕУ во замена за ново име, големото незадоволство на народот од промената на името да се амортизира со незадоволството спрема Русија што е многу веројатно доколку дојде до промена на руската позиција за уставното име поради зачестените провокации кон Русија од владата на СДСМ.

Повеќе...
 
Народот на референдум да се изјасни за опасниот договор со Бугарија PDF Печати Е-пошта
Сабота, 21 . 10 . 2017

Народно движење за Македонија ја подржува иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за референдум за штетниот договор со Бугарија иако останува дилемата за искреноста на оваа иницијатива на четири месеци по договорот со Бугарија, а во време на тешката внатрепартиска состојба во ВМРО-ДПМНЕ по локалните избори и потребата за одвлекување на вниманието.

Повеќе...
 
Ги потсетуваме од ВМРО-ДПМНЕ дека во Собранието веќе има готов законски текст за амнестија, се бара само акција PDF Печати Е-пошта
Четврток, 19 . 10 . 2017

Народно движење за Македонија ја поздравува вчерашната иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ за амнестија на граѓаните учесници во настаните на 27 април во Собранието на Република Македонија бидејќи претставува своевидна подршка на предлог-законот на НДМ за амнестија, поднесен во Собранието уште на 21 мај годинава.

Повеќе...
 
Освоивме 12.112 гласови, седум советници и еден кандидат за градоначалник во вториот круг PDF Печати Е-пошта
Среда, 18 . 10 . 2017

Народно движење за Македонија ја известува јавноста дека на локалните избори оствари изборен резултат од 12.112 гласови, седум советнички мандати и еден кандидат за градоначалник во вториот круг.

Повеќе...
 
МВР лаже дека работи на атентатот врз Глигоров PDF Печати Е-пошта
Среда, 04 . 10 . 2017

Народно движење за Македонија најостро реагира на вчерашната голема лага на МВР по повод 22 години од атентатот врз Глигоров дека и натаму се работи на расветлување на атентатот, бидејќи, со телеграма на МВР сите организациски единици на тајната полиција и криминалистичката служба се известени дека Штабот на оперативната акција „Автомобил„ со седиште во МВР веќе не постои.

Повеќе...
 
НДМ со 12 кандидати за градоначалници и 19 советнички листи тргнува во разбивање на двопартизмот PDF Печати Е-пошта
Среда, 20 . 09 . 2017

Народно движење за Македонија согласно одлуката на Централниот комитет на партијата од 30 октомври 2016, на локалните избори на 15 октомври ќе настапи самостојно со листа на кандидати за советници во 19 општини, a во 12 општини со листа на кандидат за градоначалник, како и со листа на кандидати за советници и листа на градоначалник на Град Скопје.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 1 од 26
Copyright © 2017. www.ndm.org.mk. Designed by Shape5.com