Прес конференции
Бачев: Да го спречиме злото од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ кое 27 години ја убвива Македонија PDF Печати Е-пошта

Изјава, Народно движење за Македонија
д-р Јанко Бачев, претседател на НДМ
Скопје, сабота, 2 септември 2017

Претседателот на НДМ проф. д-р Јанко Бачев денес, сабота, 2 септември 2017 се обрати на протестниот собир во организација на Граѓанското здружение „Тврдокорни„ со барање за аболиција на уставобранителите од настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија.

Повеќе...
 
Самоволието на Талат Џафери продолжува, по третпат поднесовме закон за амнестија PDF Печати Е-пошта

Изјава, Народно движење за Македонија
д-р Јанко Бачев, претседател на НДМ
Скопје, 11 август 2017

Народно движење за Македонија, денес (11.08.2017, петок) во Собранието по третпат го поднесе Предлог-закон за амнестија на граѓани учесници во настаните на 27 април 2017 во Собранието на Република Македонија, по скратена постапка, откако лицето Талат Џафери спротивно на Деловникот на Собранието претходно на двапати ни ги враќа материјалите и ја спречува законодавната иницијатива на НДМ.

Повеќе...
 
Груевски го нема, а Заев одбра да не ја кажува вистината за Карпалак PDF Печати Е-пошта

Изјава, Народно движење за Македонија
д-р Јанко Бачев, претседател на НДМ
Скопје, 9 јули 2017

Почитувани,

Случајот Карпалак не смее да се заборави, бидејќи има докази дека можело да се спречи загинувањето на бранителите доколку некој не пропуштил да преземе одредени дејствија, што бил должен да ги преземе во интерес на безбедноста на конвојот.

Повеќе...
 
114 години македонска борба против окупаторите PDF Печати Е-пошта

Свеченост по повод Илинден, НДМ
Скопје, 2-Август 2017

По повод 114 годишнината од Илинденското востание и 114 години македонска борба против окупаторите, Група интелектуалци и граѓани на 2 авуст организира свеченост пред споменикот на Цар Самуил на Плоштад Македонија во Скопје со следната програма:

Повеќе...
 
Поднесен предлог за разрешување на членовите на ДИК PDF Печати Е-пошта

Изјава, Народно движење за Македонија
Панче Жежовски член на Извршниот комитет на НДМ
Скопје, 31 јули 2017

Почитувани новинари,

Народно движење за Македонија денеска во Собранието поднесе Предлог за разрешување на членовите на Државната изборна комисија поради нестручно и несовесно вршење на функцијата на изборите на 11 декември 2016.

Повеќе...
 
Стручна дебата: Договорот со Бугарија е штетен за Македонија и Македонците PDF Печати Е-пошта

Во организација на Народно движење за Македонија, денес, четврток, 27 јули 2017, во Домот на АРМ во Скопје се одржа стручна дебата за Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија на која свое излагање имаа универзитетските професори Јанко Бачев, Стефан Влахов Мицов, Тони Науновски, Тодор Чепреганов, абасадорот Ристо Никовски, новинарот и водител Слободан Томиќ, претседателот на Семакедонскиот национален совет - Македониум Страшко Олумчев и аналитичарот Горан Путица под модераторство на Марјан Камиловски.

Повеќе...
 
Премиерот Заев да иницира избори на местото на Градоначалникот Заев PDF Печати Е-пошта

Прес конференција, Народно движење за Македонија
Злате Војноски, член на Извршниот комитет на НДМ
Скопје, 24 јули 2017

Почитувани,

Општина Струмица во моментот функционира со незаконски градоначалник.

Повеќе...
 
Талат Џафери не може да го враќа нашиот закон за амнестија толку, колку што ние пак ќе го поднесуваме PDF Печати Е-пошта

Изјава, Народно движење за Македонија
д-р Јанко Бачев, претседател на НДМ
Скопје, 20 јули 2017

Народно движење за Македонија, денес, четврток, 20.07.2017 во Собранието повторно го поднесе Предлог-закон за амнестија на граѓани учесници во настаните на 27 април 2017 во Собранието на Република Македонија, по скратена постапка, откако Талат Џафери не го прима законот за амнестија и ни ги враќа материјалите.

Повеќе...
 
НДМ поднесе кривична пријава против членовите на ДИК за изборите на 11 декември PDF Печати Е-пошта

Изјава, НДМ
д-р Јанко Бачев, претседател на НДМ
Скопје, 4 јуни 2017 (вторник)

Народно движење за Македонија денеска (04.07.2017, вторник) поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство против членовите на Државната изборна комисија бидејќи на изборите на 11 декември 2016 потврдиле незаконски и неправилни листи на кандидати за пратеници на дури 12 политички партии што ги прави изборите ништовни.

Повеќе...
 
Талат Џафери не го прима во Собранието нашиот предлог закон за амнестија PDF Печати Е-пошта

Прес конференција, НДМ
Злате Војноски член на Извршниот комитет на НДМ
Скопје, 30 јуни 2017

Почитувани,

Талат Џафери продолжува со кршење на Уставот на Македонија и Деловникот на Собранието.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 1 од 15
Copyright © 2017. www.ndm.org.mk. Designed by Shape5.com